Pycon PL – 2012

Kilka dni temu zakończyła się jubileuszowa, piąta edycja konferencji Pycon PL. W odróżnieniu od wcześniejszych edycji tym razem Pycon trwał nie trzy, a cztery dni. Około 160 programistów, programistek i sympatyków Pythona spędziło przedłużony weekend (13- 16 września) w Mąchocicach Kapitulnych, pod Kielcami.

Wydłużenie konferencji pozwoliło organizatorom zmieścić w agendzie więcej prelekcji i co istotne, nie miało to negatywnego wpływu na ich jakość. Wprost przeciwnie, uważam – a jako uczestnik trzech poprzednich edycji mogę coś na ten temat powiedzieć – że tegoroczny Pycon PL był najlepiej zorganizowaną i stojącą na najwyższym poziomie konferencją z tego cyklu.

Miejscówka

Hotel Przedwiośnie w Mąchocicach Kapitulnych liczy sobie dwie gwiazdki (puszczam oczko, do wszystkich uczestników konkursu wiedzy o Pyconach PL) i zapewnia swoim gościom naprawdę godziwy standard pobytu. Jest zatem wyremontowana sala wykładowa z bajecznym żyrandolem, są przestronne pokoje i przytulne łazienki oraz świetny widok z okien. Do tego, dla odróżnienia od jednego z ustrońskich Pyconów, jest też prąd i ciepła woda. To wszystko jest o tyle ważne, że Pycon PL ma na celu integrowanie polskiej społeczności deweloperów Pythona, dlatego też zarówno wykłady jak i noclegi wszystkich uczestników zlokalizowane są w jednym miejscu.

Agenda

W tegorocznej agendzie pojawiło się sporo wykładów w języku angielskim, w tym także prowadzonych przez prelegentów z zagranicy, których było aż sześcioro (siódmy wykładowca – Kai Diefenbach – w ostatniej chwili odwołał swój przyjazd). Mnie szczególnie cieszyła obecność Audrey Roy, Daniela Greenfielda oraz Jannisa Leidela, którzy stanowili dość silną reprezentację międzynarodowej społeczności skupionej wokół Django. Krótki przegląd ciekawostek:

  1. Najmłodszy, bo osiemnastoletni prelegent w historii Pyconów PL czyli Marek Šuppa zaprezentował robota sterowanego z poziomu Pythona. Ponieważ uczestniczyłem w konferencji od piątkowego wieczora nie widziałem tej czwartkowej prezentacji, ale zamieniłem później kilka słów z Markiem oraz słyszałem komentarze na jej temat. Marek za pomocą robota uczy dzieci programowania, a ja uważam to za świetny pomysł stąd też niniejszym wskazuję palcem na ten wykład.
  2. Przewijał się często temat continuous integration – m.in. za sprawą ciekawego i fajnie poprowadzonego wykładu Łukasza Olesia. Garść przydatnych narzędzi z tej dziedziny: nose, jenkins, pyflakes, fabric, travis, ansible.
  3. Klasy i dziedziczenie oraz komponowanie komponentów wielokrotnego użycia na przykładzie Class Based Views (CBV) oraz ORMa z Django. Łukasz Langa opowiedział o podejściu do tworzenia aplikacji bazującym na komponowaniu ich z komponentów zbudowanych zgodnie z pythonowymi zasadami wielokrotnego dziedziczenia. Zasady te nie zawsze są przestrzegane co prowadzi do rozmaitych trudności np. przy dziedziczeniu modeli w Django. Podobne problemy pojawiają się przy okazji CBV, do czego odnosił się w swoim talku także Daniel Greenfield zaznaczając, że pracuje nad usprawnieniem tego mechanizmu.
  4. JavaScript. JavaScript?! Tak, pojawiał się niejednokrotnie w trakcie tej konferencji. Audrey Roy opowiedziała o swoich doświadczeniach z tym językiem – językiem jako takim, gorszym w jej mniemaniu od Pythona, ale za to bijącym Pythona pod względem możliwych zastosowań (vide strony www, node.js, urządzenia mobilne). O javascripcie mówił także Bartłomiej Zass z Microsoftu przy okazji prezentacji Windows 8, który to Windows kafelkami i HTML5, CSS3 i JSem stoi. Bartłomiej jest w Microsofcie zatrudniony na stanowisku technologicznego ewangelisty, co jednak, jak podkreślił, nie oznacza, że prowadzi wykłady tylko w niedziele :D . Nie ocenię Windowsa 8, ale za ten dowcip +1 dla MS. Także Radomir Dopieralski prowadził warsztat z języka JavaScript dla programistów Pythona.
  5. Dobrze było posłuchać o tym jak Python sobie radzi w skali enterprise w Onecie oraz w bankach (by STX Next). Jeśli pojawią się filmy to zachęcam do obejrzenia tych wykładów.
  6. Jeśli chodzi o zastosowania webowe to mocno obecne było Django, o którym bardzo ciekawie opowiadał między innymi Jannis Leidel na przykładzie startupu nad którym pracował. Duży projekt z imponującymi rozwiązaniami architektonicznymi – must see dla djangowców, a see można zrobić na stronie Europythona, gdzie Jannis również prowadził tę prezentację: link. Pojawił się też Pyramid, w formie warsztatu przeprowadzonego przez Szymona Pyżalskiego oraz w osobie Ergo^, czyli Marcina Lulka, który prezentował na sobie uroczą Pyramidową koszulkę, a niezwłocznie po zakończeniu Pycona popełnił pyramidowy tutorial: pyramid_blogr. Nie można też nie wspomnieć o Tornado, które przewijało się w różnych talkach i kuluarowych rozmowach.
  7. Nie pojawił się Kai Diefenbach i jego wykład o Lighting Fast Shop czyli sklepie internetowym w Django. Szkoda bo to ciekawe rozwiązanie, acz namiastkę tego wykładu stanowił przeprowadzony przez Macieja Wiśniowskiego lightingtalk o LFS-ie właśnie.
  8. Ostatnią rzeczą o której tu wspomnę jest Vagrant, który został przybliżony uczestnikom konferencji przez Piotra Banaszkiewicza. Vagrant to swoista nakładka na VirtualBoxa, która umożliwia deweloperom wygodne tworzenie kompletnie odseparowanych środowisk.

Podsumowanie

Sporo rzeczy w tej relacji pominąłem, ale cóż – nie sposób spamiętać wszystkiego. Nadmienie jeszcze, że integracja moim zdaniem wypadła również całkiem dobrze :) Było naprawdę bardzo fajnie i pozostaje mieć nadzieję, że za rok, w nowej większej lokalizacji, będzie jeszcze lepiej. Dzięki Filip.

Materiały

Materiały z konferencji dostępne są tutaj.

20. September 2012 by restless_being
Categories: Uncategorized | Tags: , , | Leave a comment

Leave a Reply

Required fields are marked *