Piramidalna zemsta Zope

Zagotowało się w świecie pythonowych frameworków webowych. Pylons, Repoze.BFG i być może TurboGears, nie mogąc sprostać konkurencji ze strony Django, postanowiły połączyć swoje siły.

Przesadziłem? Ok, z tym sprostaniem konkurencji ze strony Django to taka mała prowokacja. Niemniej jednak połączenie się wspomnianych frameworków jest oficjalnym faktem. Można o tym przeczytać na liście dyskusyjnej repoze.bfg, do czego zachęcam.

W kilku słowach ujmując zaistniałe zdarzenie, można powiedzieć, że repoze.bfg nie doczeka się wersji 1.4 (wersja 1.3 ukazała się 1 listopada… nomen omen w Święto Zmarłych), albowiem stało się właśnie frameworkiem Pyramid. Podobnie ma się sprawa z samymi Pylonsami, ktore niedawno doczekały się wersji 1.0 (linia 1.x będzie utrzymywana, według deweloperów, jeszcze przez parę lat), ale to co miało być Pylonsami 2.0 będzie po prostu frameworkiem Pyramid.

Pyramid rozwijany będzie w ramach projektu Pylons, który stanowić będzie zbiór różnych powiazanych technologii.

TurboGears, które bazuje na Pylonsach, jeszcze nie zdecydowało, czy również będzie się opierało na Pyramidzie, czy jednak zostanie na Pylons 1.0. Moim zdaniem zdecydują się na Pyramid.

Jakie są motywy powyższego kroku? Chodzi głównie o zwiększenie siły przebicia frameworku oraz o przezwyciężenie pewnych problemów, które Pylons miał ze swoją achitekturą:

(Jeden z twórców Pylons) discovered an architectural design flaw in Pylons [1]. The problem orients around the chosen strategy of implementing individual app
extensibility by allowing subclassing of the WSGIController

Sporo na ten temat można znaleźć w tej dyskusji. Obok długich tłumaczeń i wyjaśnień można tam też natrafić na dużą dozę niechęci i strachu ludzi przed Zope, z którego wywodzi się repoze.bfg. W dużej mierze wynika to jednak z braku wiedzy na temat tego czym jest Zope. Moim zdaniem komponenty wywodzące się z Zope, w tym architektura komponentowa (ang. Zope Component Architecture, ZCA) sprawią, że Pyramid będzie naprawdę elastycznym, dobrym frameworkiem. Warto mieć na niego oko.

Osobiście cieszę się, bo dobrze będzie mieć w Pythonie takie dwa frameworki jak Django i Pyramid. Cieszę się też, że używam Django, bo gdybym używał Pylonsów czy repoze.bfg to na dziś dzień miałbym przed sobą perspektywę migrowania aplikacji. Niby support ma być przez parę lat, ale zawsze to niefajnie pisać w czymś co ma już swojego lepszego następcę.

05. November 2010 by restless_being
Categories: Uncategorized | Tags: , , , | Leave a comment

Leave a Reply

Required fields are marked *