Strona WWW w IE6

Przy okazji opracowywania nowej wersji layoutu dla pewnego systemu przyszło mi rozprawić się z kilkoma bugami w przeglądarce Internet Explorer 6. W tym wpisie wskażę kilka ciekawych rozwiązań, o których warto pamiętać mierząc się z IE6.

Internet Explorer 6 znany jest z tego, że sprawia twórcom stron liczne problemy. Wynika to z faktu, że przeglądarka ta w wielu miejscach nie jest zgodna ze standardami World Wide Web Consortium (W3C).

Jak sobie radzić z IE6

Poniżej zamieszczam kilka ciekawych rozwiązań, o których warto pamiętać podczas tworzenia strony WWW:

  • Zachęcanie użytkowników do migracji – IE6 jest po prostu przestarzały dlatego warto zachęcać jego użytkowników do przejścia na IE7 lub IE8, lub na inne przeglądarki takie jak Firefox czy Chrome. Deweloperom stron przychodzą tu z pomocą serwisy typu No more IE6 czy IE6 Update, oferujące fragmenty kodu do wklejenia na stronie WWW. Użytkownicy IE6, którzy odwiedzą stronę wykorzystującą taki kod zobaczą informację w stylu “Twoja przeglądarka jest przestarzała, zaktualizuj ją”. Niestety tekst będzie po angielsku, ale twórcy ie6nomore obiecują, że niedługo udostępnią skrypt z polską wesją językową).
  • Naprawianie IE6 – IE6 można naprawić wykorzystując rozmaite skrypty takie jak IE7-js. Zastosowanie takiego skryptu na stronie sprawia, że IE6 staje się zgodny z IE7 lub IE8 – w zależności od wybranej wersji. W praktyce nie jest tak różowo, bo nie wszystkie problemy są usuwane, ale mogę stwierdzić, że jest zauważalnie lepiej.
  • Wykorzystanie frameworków CSS – frameworki CSS pozwalają na budowanie interfejsów, które będą poprawnie wyświetlane w różnych przeglądarkach. Ze swojej strony polecam 960.gs – bardzo prosty i przyjemny z użyciu. Inne, warte wspomnienia frameworki to m.in. blueprint i YUI Grid.
  • Wykorzystanie Frameworków JS – frameworki JS podobnie jak te CSS-owe, pozwalają deweloperom tworzyć kod, który zadziała w różnych przeglądarkach. Tutaj z kolei polecam JQuery oraz YUI.
  • Wykorzystanie wyszukiwarek – to jest rozwiązanie, które z reguły daje odpowiedź na większość problemów. Lata obecności IE6 na ryku sprawiły, że chyba wszystkie problemy jakie ta przeglądarka sprawia zostały już opisane w Internecie. Pozostaje więc poszukać rozwiązania.

Chociaż IE6 jest przeglądarką, której większość z nas nie używała od bardzo bardzo dawna to jednak warto pamiętać o jej użytkownikach podczas tworzenia swojej WWW. Tym bardziej, że jak podaje ranking.pl, w Polsce ponad 10% internautów korzysta z tej przeglądarki. To bardzo dużo.

04. September 2009 by restless_being
Categories: Uncategorized | Tags: | Leave a comment

Leave a Reply

Required fields are marked *