Xubuntu 9.04 i mobilny internet

Po kilku latach mniej lub bardziej bolesnych doświadczeń związanych z używaniem, w systemach z rodziny *buntu, urządzeń pozwalających na dostęp do tzw. mobilnego internetu nareszcie nastąpił przełom. Po tym jak zainstalowałem Xubuntu 9.04 (Jaunty Jackalope) cała konfiguracja połączenia z Siecią ograniczyła się do podania numeru PIN.

Internet jest wszędzie, ale czy również na Linuxie?

Swą przygodę z mobilnym internetem zaczynałem od modemu Option Globetrotter podłączanego do komputera przez gniazdo PCIMCIA i wszelkimi siłami broniącego się przed uruchomieniem na Linuxie (Kubuntu 6.06). W systemie Windows wystarczyło zainstalować dostarczone przez dostawcę oprogramowanie i modem działał jak należy. Tymczasem, zmuszemie modemu do poprawnego funkcjonowania w Kubuntu wymagało kilku godzin, a może nawet dni, walki ze sterownikami i konfiguracją. Napisałem sobie nawet kilkustronicowy tutorial, żeby pamiętać jak to wszystko składać do kupy.

Potem był modem Merlin XU 870 na złączu Express Card i nowsze wersje Kubuntu (7.10 i 8.04). Modem nie wymagał już kombinowania ze sterownikami, natomiast musiałem przygotować sobie sprytny skrypt pozwalający na zainicjowanie modemu, a także odpowiednią dla mojego dostawcy Internetu konfigurację KPPP (programu do łączenia się przez dial-up).

Czasy się jednak zmieniają, a systemy z rodziny *buntu razem z nimi i to na lepsze. Dzięki tym zmianom można wreszcie szybko i sprawnie skonfigurować połączenie z internetem i to na różne sposoby. Przydaje się to zwłaszcza po reinstalacji systemu, gdy chcemy jak najszybciej doprowadzić system do stanu używalności, a więc dokonać akutalizacji pakietów, zagrać w gry online takie jak partypoker, pobrać muzykę i filmy lub po prostu skontaktować ze znajomymi na jabberze, gadu-gadu lub IRCu. Zapraszam więc do dalszej części artykułu po dobre wiadomości.

Mobilny internet także w Linuxie

Niedawno zmieniłem wersję systemu operacyjnego z Kubuntu 8.04 na Xubuntu 9.04, doinstalowałem sobie także do niego pakiet Blueman będący bardzo przyjemnym managerem Bluetooth, który świetnie integruje się z Network Managerem.

Konfiguracja połączenia z Internetem (nadal modem Merlin XU 870) wymagała jedynie dodania w Network Managerze połącznia dial-up dla wskazanego operatora (dostępni są: ERA, Heyah, Idea, iPlus, Orange, Play Online, Polkomtel) i podania kodu PIN. Potem, po włożeniu modemu do gniazda w komputerze, połączenie automatycznie pokazało się w Network Managerze – wystarczyło na nim kliknąć aby uzyskać dostęp do Internetu.

Druga sprawa to to do czego był mi potrzebny Blueman. Otóż, postanowiłem sprawdzić możliwość łączenia się z Internetem za pośrednictwem telefonu. W tym celu przełożyłem kartę SIM z modemu do telefonu i korzystając z Bluemana sparowałem przez bluetooth telefon z komputerem. Potem w managerze Bluemana wskazałem mój telefon i wybrałem opcję połączenie dial-up. Skutkiem tego działania było pojawienie się w Network Managerze połączenia – tego samego, które wcześniej skonfigurowałem na potrzeby modemu. Po wybraniu tego połączenia uzyskałem dostęp do Internetu.

Łatwiej niż w Windows

Jestem mile zaskoczony tym jak łatwo można się łączyć z mobilnym internetem na Xubuntu (i zapewne też innych *buntu). Jest to nawet prostsze niż w Windows, bo nie trzeba nic instalować (prócz Bluemana jeśli ktoś zechce połączyć się poprzez bluetooth i komórkę). Jeszcze jeden powód do tego aby używać Linuxa :D

21. August 2009 by restless_being
Categories: Uncategorized | Tags: | Leave a comment

Leave a Reply

Required fields are marked *