Xubuntu Jaunty, Ati HD 3670 i dual-head

Skonfigurowanie trybu dual-head na sterowniku ATI w Xubuntu 9.04 (Jaunty), podobnie jak w przypadku Kubuntu 8.04 (Hardy) na Nvidii, okazało się być “odrobinę” kłopotliwe. Kłopotliwe, ale wykonalne :D

Dwa monitory

Od jakichś dwóch lat używam laptopa i wiem, że prócz mobilności, jego olbrzymią zaletą jest to, że posiada własny wyświetlacz. Niby to oczywiste, że laptop powinien mieć własny ekran, ale już nie dla każdego jest oczywiste to, że można do laptopa przypiąć także stacjonarny monitor i tym samym cieszyć się jednoczesną pracą na dwóch ekranach na bardzo dużym pulpicie (w moim przypadku o rozdzielczości poziomej ponad 3000 pixeli).

W mojej konfiguracji każdy ekran jest niezależny, każdy może mieć inną rozdzielczość, inną tapetę, różne panele. Okna aplikacji maksymalizują się na bieżącym ekranie, a nie na obu i co ważne można pomiędzy ekranami przeciągać okienka. Dzięki temu możemy na jednym wyświetlaczu na przykład śledzić rozmowę na irc-u, a na drugim pisać wpis na swojego bloga.

Ja nie wyobrażam sobie obecnie pracy bez drugiego monitora. Dlatego, gdy starego laptopa z kartą graficzną NVidii zastąpił nowy z kartą ATI HD 3670, jedną z ważniejszych rzeczy było dla mnie poprawne skonfigurowanie trybu “dwumonitorowego”.

Xubuntu i sterowniki ATI

Na starym laptopie używałem Kubuntu 8.04 opartego na KDE 3.5. Teraz postanowiłem spróbować Kubuntu 9.04 z KDE 4.2, ale niestety nie przypadło mi ono do gustu. Jest dość ładne, ale jednocześnie nieco niewygodnie mi się go używało, a na dodatek było mało stabilne – średnio na godzinę pracy miałem 4 komunikaty o krytycznych wyjątkach kontrolek Plasmy i Bluetootha. Dlatego podziękowałem Kubuntu i zdecydowałem się zainstalować znane mi już wcześniej Xubuntu 9.04.

Xubuntu to lekka dystrybucja oparta na XFCE. Przy tym jest stabilna, intuicyjna i bardzo dobrze mi się na niej pracuje. Trzeba było ją tylko zmusić do działania z ATI i dwoma monitorami.

Domyślnie w Xubuntu działa otwarty sterownik oparty na Mesie, który nie zapewnia obsługi akceleracji 3D. Aby zainstalować, zapewniający obsługę 3D, sterownik od ATI użyłem tak zwanych “restricted drivers”, znanych też z innych dystrybucji z rodziny Ubuntu. Sterownik restricted można zainstalować po wybraniu w menu rozwijanym Xubuntu opcji System->Sterowniki i po wybraniu sterownika kliknięciu “Włącz”.

Po zakończeniu instalacji powinniśmy mieć możliwość uruchomienia w konsoli aplikacji takich jak fgl_glxgears czy fglrxinfo, które pozwolą się nam upewnić, że akceleracja 3D działa poprawnie.

Konfiguracja dual-head

Aby uruchomić obsługę dwóch monitorów musimy odpowiednio zmodyfikować xorg.conf (/etc/X11/xorg.conf). Aby nie robić tego ręcznie wywołujemy w konsoli dostarczone przez ATI, wraz ze sterownikiem, narzędzie:

sudo aticonfig --initial=dual-head --screen-layout=right
sudo aticonfig --dtop=horizontal --overlay-on=1
sudo aticonfig --xinerama=on

Stary xorg.conf zostanie automatycznie zbackupowany.

Pozostaje jeszcze rozwiązanie problemu, który wynika z buga: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/fglrx-installer/+bug/347758.

Musimy zrobić co następuje:

 1. Przejść do konsoli przez ctrl+alt F1 i wywołać: sudo killall gdm Spowoduje to zabicie X-ów i zapobiegnie nadpisywaniu zmian jakie za chwilkę wykonamy w pliku amdpcsdb
 2. Dodać do pliku /etc/ati/amdpcsdb (sudo vi /etc/ati/amdpcsdb) wpis w sekcji: [AMDPCSROOT/SYSTEM/DDX] tak aby wyglądała ona podobnie jak niżej:
  [AMDPCSROOT/SYSTEM/DDX]
  EnableRandR12=Sfalse
 3. Dodać do xorg.conf (np. sudo vi /etc/X11/xorg.conf), wpisy:
  Section "Device"
    Option "EnableRandR12" "false"
    Option "DesktopSetup" "horizontal"
    (...)
 4. Zrestartować komputer sudo reboot

To wszystko. U mnie działa bardzo ładnie :D

10. July 2009 by restless_being
Categories: Uncategorized | Tags: , , | Leave a comment

Leave a Reply

Required fields are marked *